Opis rasy

Opis rasy Shih Tzu

Spokojne i opanowane, ale i żywiołowe. Niezależne, ale nie stroniące od towarzystwa, przyjacielskie, inteligentne, lecz wesołe i niekiedy błazny, a ponad wszystko – kochane i oddane. Oto pieski Shih Tzu, których domem jest Tybet i które do Europy przybyły w latach 30-tych XX wieku. Zadomowiły się u nas, bo kochają być wszędzie tam, gdzie jesteśmy i my.

Iście królewska prezencja
Imponujący wygląd tych czworonogów to pierwsze, co zwraca uwagę. Shih Tzu są mocno zbudowane, posiadają bardzo obfite owłosienie. Błyszczący włos jest cechą charakterystyczną tej rasy – długi i miękki, a po czesaniu łatwy do usunięcia, umożliwia bezproblemowy kontakt z alergikami, nadając uroku oraz szlachetnego, prawdziwie królewskiego wyglądu. I nic dziwnego, wszak dawniej psy te były wiernymi partnerami cesarzowej. Rodzaje umaszczenia są zróżnicowane, a ich kombinacji jest bardzo wiele. Shih Tzu mogą być jedno i dwu barwne lub wielobarwne, imponują wspaniałymi połączeniami bieli ze złotem, czerwienią, błękitem oraz czernią.

Aby utrzymać piękno i elegancję psa, należy go odpowiednio pielęgnować. Wskazane jest codzienne czesanie, aby nie dochodziło do kołtunienia się włosów, a wymagane jest również pieczołowite zadbanie o oczy i uszy (również przy użyciu medykamentów).

Inteligentne, przyjacielskie wesołki
Nasza krakowska hodowla Shih Tzu poleca te pieski nie tylko ze względu na wygląd, ale i charakter. Stanowią bowiem połączenie wszystkiego co najlepsze, jeżeli chodzi o zwierzęta do towarzystwa. Mają bardzo pogodne usposobienie, a ich niezależność idzie w parze z miłością do ludzi. Nie szczekają zbyt dużo, nie są agresywne i dzięki temu żyją w zgodzie zarówno z innymi psami, jak również dziećmi, które zresztą je kochają. Zarówno szczeniaki Shih Tzu, jak i dorosłe psy są bardzo inteligentne, będąc doskonałymi kompanami w codziennym życiu. Kochają swojego pana oraz również same potrzebują dowodów miłości od właściciela! Łatwo się aklimatyzują, lubią spokojny tryb życia, ale są też skore do zabaw, spacerów czy wygłupów. To psy są idealne zarówno do niewielkich, jak i dużych mieszkań, które wszędzie będą czuły się doskonale.

Zapraszamy więc do bliższego poznania tych pociech – posiadamy Shih Tzu